Historie oddílu nohejbalu

Historie sportu jménem nohejbal se v České republice začíná psát ve 30. létech 20. století. Tento sport se začal organizovaně hrát v Hrádku i v okresu Rokycany v období , mezi koncem 60. a začátkem 70. let, jakkoli to zní zvláštně – minulého století. Jeho tradice v našem okolí je tedy již přibližně čtyřicetiletá.


Zakladatelem a hlavním organizátorem v Hrádku byl pan Pšajdl Karel st. Autor tohoto textu nebyl současníkem skupiny hráčů, kteří byli průkopníky Nohejbalu, požádal tedy některé pamětníky o informace. Ačkoli je Nohejbal poměrně nenápadný a co se týká počtu hráčů „menšinový“, je poměrně překvapivé, jak velké množství hráčů se mu věnovalo. Tímto bych chtěl poděkovat p. Chmelenskému a p. Zelenkovi za poskytnutí informací a jmen hráčů především nejstarší generace. Mnozí byli přespolní. Seznam jmen, která se podařilo shromáždit je uveden na konci textu.
 

V Hrádku byl vždy poměrně kvalitní kádr hráčů a tedy i dobré výsledky. Po dostavbě školní tělocvičny bylo možno trénovat celoročně a i to se projevilo na kvalitě hry. Oddíl byl založen v r. 1974. V těchto ranných časech Nohejbalu v okresu Rokycany ještě neexistovala okresní dlouhodobá soutěž. V té době, tj. asi v polovině 70. let, byla nejstarší generace hráčů na vrcholu. Z těchto důvodů hrál náš oddíl krajský přebor. 

Jezdilo se hrát: 
Karlovy Vary, Mar. Lázně, Planá, Klatovy, Stříbro, v Plzni pak Letná, Start, Prazdroj, Bory. 

V roce 1979 byl založen okr. výbor Nohejbalu a soutěž zahájila 4 mužstva: Železárny Hrádek, Favorit Rokycany, Spartak Strašice, NO Pavlovsko. Zejména první tři jmenované oddíly byly kvalitní. 
Postupně se přidávaly (a občas také odpadaly) další oddíly: Sirá, Kornatice, TJ Hrádek, Pavlovsko, Volduchy, Újezd u Svatého kříže. Dokonce v době, kdy byla v RO u Kovohutí část Výchovného ústavu Terešov, tak i tým VÚ, pobočka RO.

 Okres Rokycany je, když ne nejmenší okres v republice, tak jeden z nejmenších. A přesto je v našem okresu patrně nejvíce oddílů hrajících pravidelnou, dlouhodobou soutěž, ze všech okresů. To je velmi potěšitelné. V současné době hraje OP Rokycany 13 družstev. Družstva jsou rozdělena do dvou výkonnostních skupin. 

OP hrají nyní oddíly z těchto obcí :
Bušovice, Radnice, Zbiroh „B“, Komárov ( okr. Beroun ), Strašice, Pavlovsko „B“, Pavlovsko „Ž“ ( ženy ), Týček, Vejvanov, Mirošov, Hrádek, Ejpovice, Mešno.

Velmi dobré vztahy máme s oddíly, z Berounska ležícími v těsném sousedství s naším okresem. Často a pravidelně tam mnohé okresní formace jezdily a jezdí na turnaje. Ještě donedávna na Berounsku neexistovala okresní soutěž a tehdy nás postupně oslovilo několik klubů z té oblasti, jestli by mohly hrát OP Rokycanska. O rozšíření soutěže bylo vždy hlasováno a například družstvo Komárova startuje v naší soutěži nějakých 10 let. Někteří zástupci našeho okresu, kteří mají jak výkonnostně, tak i věkově dobře sestavené týmy, hrají vyšší soutěže a dobře náš okres reprezentují. Jsou to již několik let Kornatice, kratší dobu potom Pavlovsko.

Oba týmy hrají Plzeňský Krajský přebor. Nejvýše ale nyní působí oddíl Kačeři Zbiroh „A“. Tento tým posílili hráči hrající dříve v středočeské Tlusťáci, Komárově, popř. ve Zruči – Senci. Po vítězství v OP, postoupili do KP a již v druhém roce zde zvítězili. Mohli tedy podstoupit kvalifikaci do 2. ligy. Kačeři Zbiroh na podzim r. 2011 těsně vyhráli vyrovnanou a náročnou kvalifikaci o postup do 2. ligy. V letošní sezoně tedy hrají 3. nejvyšší republikovou soutěž a to 2. ligu, skupinu „A“ – západ. Domácí zápasy hrají na hřišti v Litohlavech. V případě nepříznivého počasí je zajištěna hala v novém rokycanském gymnáziu. 
 

Náš oddíl byl vždy v popředí výkonnosti v okresním měřítku. Přispívali k tomu nejen kvalitní hráči, ale i možnost hrát a trénovat i v zimě ve školní tělocvičně, kteroužto možnost mnoho venkovských a vesnických klubů nemělo, nebo nemá. V posledních několika letech procházíme poměrně značnými změnami v kádru hráčů. Zkušení a kvalitní hráči z různých důvodů odešli, nebo ukončili činnost. Máme několik nových tváří, ale bude trvat nějakou dobu, než se tzv. vyhrají.

Je třeba pro úplnost zmínit další skutečnost. Asi od r. 2003 se v okresu Rokycany a to konkrétně v Hrádku začaly věnovat Nohejbalu i ženy, což není příliš časté. Zpočátku to bylo jen tak pro zábavu a postupně hráčky přibývaly.  Žádné ambice ani touhu po tom, hrát nějakou soutěž neměly. Bylo to dáno také tím, že první hráčky byly většinou známé, manželky, nebo přítelkyně současných hráčů. Postupně ale kolektiv doplnily mladé hráčky, pod 20 let, původně národní házené převážně z Litohlav. Jim po nějaké době přišla nabídka od klubu z Pavlovska. Pavlovsko potřebovalo pro svůj oddíl mužů „A“ , který žačal hrát v Krajský přebor ještě buď oddíl mládeže, nebo žen. Přesvědčili tedy „naše“ ženy a dívky k přestupu. Tím je v podstatě je tak trochu donutili hrát organizovaně a soutěžně.

Myslím, že to bylo správně, protože oddíl žen bude letos hrát již čtvrtým rokem OP, skupinu „B“. K tomu 2. ligu žen, která se hraje turnajovým způsobem a jezdí na turnaje. Seznam hráčů a hráček, kteří(é) prošli(y) nohejbalovým oddílem v Hrádku. Věřím, že se podařilo zmínit když ne všechny, tak téměř všechny

Nejstarší matadoři :
Pšajdl Karel st., Pelc Václav, Pátek Václav, Vilém Emil, Šafránek Ladislav, Kastner Zdeněk, Sýkora Rudolf, Koča V(l)adislav, Burda Jan, Zelenka Alois, Chmelenský Václav, Novák František.

Dále hráči, které autor pamatuje, s některými začínal, a s některými (nebo proti nim) hraje dodnes :
Stojčev Alexandr, Mrázek Josef, Strejc Miroslav, Pouska Ladislav, Pouska Milan,Pospíšil Vladimír, Soukup Václav, Matoušek Milan, Vainar Stanislav, Vilém Roman,Kasl Václav, Petr Jan, Batěk Miroslav.
 

Současníci, nebo mladší hráči:
Kosnar Miloš, Uhl Jiří, Planeta Václav, Drnec Jiří, Řepka Vratislav, Baranec Jan, Lukačovič Josef, Pšajdl Karel ml., Vileta Karel, Bartoš Bohumil, Brejcha Petr, Šefl Václav, Vainar Antonín, Knor Jiří, Novák Václav, Vaník Petr, Krákora Tomáš, Mrva Jan, Mrva Tomáš, Pátek Jindřich, Rendl Tomáš, Vilém Daniel.

Ženy, které prošly, nebo dosud hrají za tým Hrádek / Pavlovsko:
Bartošová Iveta, Bradová Klára, Dvořáčková Iveta, Knorová / Bufková Jana, Košacká Zdeňka, Kubešová Václava, Oliberiusová Romana, Parýzková Lenka, Peřková Květa, Plzáková Jana, Plzáková Kristýna, Pražská Markéta, Pražská Anna, Pytlíková Veronika, Šmírová Michaela, Vágnerová Pavla, Vaňourková Veronika.

V letošním roce (2012) je družstvo žen složeno z těchto hráček :
Plzáková Kristýna, Pražská Markéta, Pražská Anna, Pytlíková Veronika, Šmírová Michaela, Vaňourková Veronika.
 

Na koho se obrátit když bych se chtěl přihlásit:

  • na kohokoliv z výboru nohejbalu, jejichž kontakty jsou zde uvedené a nebo na jakéhokoliv člena

  • pokud Vás naše nabídka oslovila

  • klidně se přijďte podívat, v uvedených termínech, na náš trénink

Za nohejbal sepsal: Petr Brejcha

TJ Hrádek z.s.

Sportovní 210

338 42 Hrádek

 

FIO Bank: 221033842/2010

IČO:          182 42 049

Datová schránka: tqpd9w

  • w-facebook
  • w-googleplus

+420 603 464 514

© 2016 zpracoval a aktualizace provádí:   David Redl