Desatero pro rodiče a fanoušky

Českomoravský fotbalový svaz hodlá umravnit příliš horlivé rodiče, kteří při mládežnických zápasech kazí svým chováním dětem radost ze hry. Připravil proto speciální žlutou kartu Respekt, kterou mohou kluby rodičům udělovat.

Nápad se zrodil na stáži Study Group ve Švýcarsku, kde podobnou kartu představili zástupci tamního svazu. Návrh kartičky vytvořilo oddělení pro rozvoj mládežnického fotbalu v čele s Otakarem Mestekem a Michalem Blažejem.

"Všichni autoři návrhu doufají, že tato kartička bude mít na rodiče i fanoušky mladých fotbalistů pozitivní vliv a společně zlepšíme kulturu na našich zelených trávnících, především na těch, kde si hrají naše děti," stojí v prohlášení fotbalového svazu.

Velkou kaňkou na mládežnických utkáních bývá právě chování rodičů, kteří ve hře vidí daleko víc, než v ní doopravdy je.

Ve fotbale dětí jde především a hlavně o radost ze hry, o zapojení co největšího počtu dětí bez ohledu na jejich výkonnost, aby každé dítě mělo možnost se zdokonalovat a zažít ten pocit být na hřišti při utkání.

Karta Respekt má rodičům připomenout, aby nenarušovali zápasy neustálými radami dětem, nespokojeností s výroky rozhodčích, mnohdy i vulgarismy a urážkami.